Homocystein
Chcete znát svoji hladinu homocysteinu? My Vám zajistíme odběr krve u certifikované laboratoře v Liberci a výsledek vyhodnotíme.
Celorepubliková platforma vzdělávání: www.vitaminyspribehem.cz O vznik poraden v ČR se zasloužil pan MUDr. Karel Erben - youtube - odborná videa
Pojem k zapamatování, na něm, víc než na čemkoli jiném závisí lidské zdraví.
Již 20 let měla česká veřejnost vědět, že je zbytečné umírat na infarkty a rakovinu, nebo se nechat trápit migrénami, depresemi, záněty žil, Alzheimerovou chorobou a dalšími civilizačními chorobami. Mladá generace měla již ze školy vědět, že lze dosáhnout otěhotnění přirozenějšími prostředky, než je asistovaná reprodukce a navíc bez nebezpečí rizikového těhotenství, nebo poškození plodu.
Farmaceutické firmy a s nimi část našich lékařů, si nepřály, aby se prostý občan dozvěděl o těchto možnostech a rozšíření těchto informací kladla všemožné překážky.
Je čas prolomit toto dosud existující informační embargo a dát všem lidem vědět, že mohou být zdravější a déle žít. K tomu patří i návod, jak toho dosáhnout.
K úvodu ještě charakteristika homocysteinu (dale Hcy) z knihy autorů Halforda a Brallyho: “H Factor Solution”:
“Hcy je nejlepší předpovědní factor, který vám napoví, je-li vám předurčeno se dožít vysokého věku v dobrém zdravotním stavu, nebo naopak: zemřít předčasně trápen různými civilizačními chorobami!”
Hcy objevil de Vigneaud v roce 1932 a popsal tuto látku jako toxickou aminokyselinu. Zdá se být proti přírodě, že v buňkách neustále vzniká látka, které je ve zvýšeném množství toxická do té míry, že dokáže v krátkém čase zahubit člověka.
Hcy se vyskytuje v živých buňkách všech vyšších organismů; byl nalezen také v rostlinných a bakteriálních buňkách. Biologický význam homocysteinu určuje jeho účast v základních životních procesech: v hospodaření kyslíkem (buněčném dýchání), v řízené tvorbě energie, jejím ukládání a využívání, dále v syntéze a recyklaci některých klíčových metabolitů a v rozmnožování buněk. Genetické naprogramování a regulace těchto procesů zpětnými vazbami jsou ukázkou udržování stálosti vnitřního prostředí.
Významu, které mají tyto procesy pro život, odpovídají svojí velikostí následky, které plodí poruchy těchto procesů. Poruchy vznikají z příčin, kterým se až dosud nepřisuzoval větší význam. Dnes víme, že problém civilizace spočívá v tom, že lidstvo postupně změnilo skladbu své stravy do té míry, že přestalo zabezpečovat zásobování buněk důležitými mikronutrienty. Hlavně chybějí ty, které jsou nezbytné pro bezporuchovou metabolizaci Hcy.
Podle dnešních poznatků je nejvíce patrný nedostatek kyselina listové a pyridoxinu (B6), u vegetariánů a osob s poruchou funkce žaludku je obvyklý nedostatek B12. Kyselina listová je dodavatel důležitých součástek, bez nichž nemůže proběhnout přeměna Hcy v neškodnou látku. Zbývající 2 vitamíny jsou kofaktory enzymů, které tuto přeměnu zabezpečují. Bez kofaktoru ztrácí enzym funkčnost a tím klesá výkon biochemických procesů, které tyto enzymy řídí. V případě Hcy to značí ztrátu schopnosti zpracovat všechen Hcy, který v buňkách vzniká. Nemetabolizovaný Hcy proniká do krve, kde se hromadí a začíná jeho patologické působení. Tento stav není ničím jiným, než chronickou intoxikací s těžkými následky.
Zvýšená hladina Hcy v krvi = hyperhomocysteinémie (hyHcy) vzniká méně často z genetických, hormonálních, nebo toxických příčin. Nejčastěji vystupuje hyHcy navozená civilizačními změnami ve skladbě stravy. Jde o tak rozšířený jev, že postihuje v nějaké míře prakticky veškerou dospělou populaci a značnou část dětí a mládeže.